Aktywny wypoczynek

Spływy kajakowe - proponowane trasy

Dłużek (jezioro) – trasa jednodniowa

Startujemy z pola namiotowego, płyniemy długim rynnowym jeziorem. Po minięciu płytkiego kolanka jeziora wypływamy na szersze wody. Na odpoczynek możemy przybić do okazałego wzgórza znajdującego się po lewej stronie ok (1.8 km od startu, dawniej znajdowało się tu miejsce spływu drewna). Możemy tu podziwiać olbrzymie, objęte ochroną sosny i dęby. Głębia jeziora Dłużek skrywa w tym miejscu setki zatopionych drzew. Płynąc dalej dopływamy (3 km od startu) do mocnego zwężenia jeziora zwanego od pokoleń „przejmą”. Robiąc przystanek na lewym brzegu, możemy odszukać bunkier z czasów II wojny światowej (stanowił on schronienie dla oddziału żołnierzy broniących przejścia między jeziorami, a głównie broniąc przeprawy wodnej). Dalej płyniemy podziwiając malowniczą przyrodę w kierunku wąskiego ogona jeziora, który kończy naszą wyprawę w jedną stronę. Nawrotka i powrót na błogi odpoczynek na kempingu.

Omulew – trasa jednodniowa

TRASA 1 DZIEŃ ( 11km ) Start w miejscowości Jabłonka. Płyniemy jeziorem Omulew (rodzaj męski) w kierunku ujścia rzeki o tej samej nazwie Omulew ( jego żona rodzaj żeński :). Po minięciu wyspy (ok.1 km od startu) po lewej stronie jezioro zaczyna się zwężać. Po 4 km celnie wypatrujemy wejścia na rzekę (powinna być tablica informacyjna). Odpoczynek możemy zorganizować na śluzie przy Nataci Małej, gdzie czeka nas przenoska. Następnie krętą, leśną rzeką dopływamy do wsi Kot (9 km trasy), a następnie Dębowiec (11 km trasy) w którym to kończymy nasz spływ na mostku.
TRASA 2 DZIEŃ (14 km) Start na mostku w miejscowości Dębowiec. Płyniemy środkiem Puszczy przez piękne, odcinkami niedostępne tereny leśnej głuszy. Spływ kończymy na lewym brzegu w sąsiedztwie dawnej obecnie nieistniejącej miejscowości Małga. Charakterystycznym punktem oprócz oznakowania będzie żwirowy parking. Jeżeli mamy w zapasie odrobinę siły, możemy wybrać się na spacer drogą do Małgi – po prawej stronie Omulwi.
TRASA 3 DZIEŃ ( 15 km ) Trasa biegnie przez miejscowości Małga – Wesołowo – Głuch – Wielbark.
UWAGA !!! Bardzo ciekawym pomysłem jest spływ kajakowy 2-3 dniowy (np, Piątek – Niedziela) z noclegami na trasie, pod namiotem oczywiście :-). rezerwacja 791803583

Sawica i Saska – trasa jednodniowa (13 km)

SAWICA I SASKA – TRASA JEDNODNIOWA ( 13km ) Start w miejscowości Janowo. Płyniemy w kierunku jeziora Sędańsk. Płynąc jeziorem musimy uważnie wypatrywać ujścia rzeki na końcu po prawej stronie. Następnie, sercem zewsząd niedostępnych mokradeł, docieramy do mostku przy wsi Sasek Wielki. Po prawej stronie ujścia rzeki do jeziora Sasek Mały strzeże bunkier z czasów I wojny światowej. Dalej płyniemy przez jezioro i kończymy spływ na mostku przy miejscowości Sasek Mały.
TRASA 2-DNIOWA z noclegiem. Start jezioro Sasek Wielki. Możliwy jest nocleg w pensjonacie lub pod namiotem w miejscowości Sędańsk. Spływ kończymy w Wielbarku na łączce, zaraz po tym jak rzeka Sawica łączy się z Omulwią. rezerwacja 791803583

Nasze trasy rowerowe

Trasa: Dłużek – Małszewo – Łajs (max 39 km, min 23 km)

W skrócie: Trasa prowadzi głównie leśnymi drogami. W trakcie wyprawy zdobędziemy grodzisko Galindów – zobaczymy gdzie się stołował Napoleon – dowiemy się czym historycznie różnią się mazury od warmii – odnajdziemy bunkry z czasów II wojny światowej.

Start: Kemping Dłużek. Jedziemy leśną drogą wzdłuż jeziora, następnie skręcamy w prawo. Szeroką piaskową drogą kierujemy się w stronę miejscowości Małszewo. Po lewej stronie możemy odpocząć na szczycie samotnej góry, na której mieściło się niegdyś grodzisko obronne pruskiego plemienia Galindów. Następnie docieramy do miejscowości Małszewo – na wjeździe wita nas po lewej stronie zabytkowa karczma, w której niegdyś gościł Napoleon. Podziwiając pięknie położone nad brzegiem jeziora Małszewo, musimy zaostrzyć czujność i na rozwidleniu dróg odbić w lewo w kierunku miejscowości Łajs. ( innym razem możemy również pojechać w prawo – połączymy się w ten sposób z trasą rowerową prowadzącą w kierunku Tylkowa, zaraz za Małszewem po lewej stronie znajduje się bunkier z czasów II wojny światowej). Jadąc dalej na leśnym rozwidleniu dróg wita nas pochylona sosna, na której znajduje się mała figurka Jezusa. (Mocno pochylona sosna stoi tu od dawna, gdyż wiąże się z nią ciekawa historia. Kiedy przewidziana była do wycinki, żaden z pilarzy nie odważył się jej ściąć. Sugerowano leśniczemu, aby to on dokonał tej czynności). Na rozwidleniu przy pochylonej sośnie musimy ocenić nasze siły i podjąć decyzję: czy jedziemy na prawo, kierując się dalej w stronę Łajsu, czy jedziemy na lewo, okrążamy jezioro Dłużek i zaczynamy drogę powrotną na pole namiotowe.
……Jeżeli mamy siłę na całą trasę to kierując się na Łajs przy słupku nr 142.1 możemy odszukać zamaskowany bunkier z czasów II wojny światowej (Pozycja Olsztynecka). Po pokonaniu kilku okazałych górek wita nas Łajs. Na mostku w środku wsi przebiega historyczna granica warmii i mazur. Odpoczywając, możemy poczytać o odmiennej historii tych ziem. Wracając z Łajsu możemy jechać tą samą drogą lub jadąc od strony mostku skręcić w prawo w kierunku Bałdzkiego Pieca i wydłużyć sobie drogę aż do Bałd. Po prawej stronie przed wsią znajduje się Trakt Biskupi (fragment dawnego traktu królewskiego). Następnie skręcamy w prawo i jedziemy cały czas prosto szeroką, leśną drogą zwaną Tatarką (nazwa pochodzi od tatarów, którzy niegdyś jechali tą drogą grabiąc okoliczne wsie). Punktem orientacyjnym, dotyczącym miejsca, w którym należy odbić, będą groby (tu została rozstrzelana miejscowa ludność po wkroczeniu w styczniu 1945 przez Armii Czerwonej). Owe groby są znacznikiem określającym miejsce, w którym musimy skręcić w „Drewnianą drogę” wiodącą wzdłuż jeziora Dłużek. Jadąc dalej jezioro mamy po lewej stronie, po prawej zaś będziemy mijać strzegący drogi bunkier. Jeśli chcemy możemy zwiedzić kolejny, odbijając w drogę po prawej stronie. (drugi bunkier jest dobrze schowany zaraz po lewej stronie). Jadąc dalej wypatrujmy tablicy informacyjnej Binduga. Jest to idealne miejsce na odpoczynek. Na okazałym wzgórzu nad wodą znajdowało się tu dawniej miejsce spływu drewna. Możemy tu podziwiać olbrzymie, objęte ochroną sosny. Dojeżdżamy do skrzyżowania przy mostku, gdzie struga wypływa z jeziora Dłużek a skrzyżowania strzeże majestatyczny dąb. Skręcamy w lewo. Po drodze podziwiamy aleję dębową. Następnie docieramy do Dłużka – skręcamy w lewo, zaraz za jeziorem i wracamy na pole namiotowe.

Trasa: Dłużek – Kot – Wały – Natać (max. 62km, min 33 km)

W skrócie: Trasa prowadzi leśnymi drogami tropem działań żołnierzy wyklętych – odnajdziemy zaginioną Małgę, poligon oraz ślady wielkiej bitwy z I wojny światowej – zwiedzimy bunkry z czasów II wojny światowej.

Start: pole namiotowe. Leśną drogą kierujemy się w stroną miejscowości Nowe Borowe (jeśli chcemy ominąć las, możemy udać się wyznaczoną ścieżką dydaktyczną przez Jedwabno) mijając most na Czarnej Strudze. Po lewej stronie możemy odpocząć podziwiając majestatyczny dąb napoleona. Więcej dębów możemy podziwiać skręcając z asfaltu w prawo – znajduje się tam rezerwat przyrody Dęby Napiwodzkie. Jadąc dalej asfaltem wypatrujemy zjazdu na wieś Kot (13 km trasy), (w miejscowości znajduje się pomnik upamiętniający zabitych działaczy komunistycznych, zabitych przez walczących w tych lasach AKowców). Następnie kierujemy się w stronę miejscowości Dębowiec (15km) i tam przecinając rzekę Omulew, zmierzamy 4,5 km leśnym duktem, w kierunku dawnej Małgi. Ukryta w środku lasów, dawniej tętniąca życiem Małga ( 22 km ), dziś wita nas fundamentami dawnych domostw oraz ocalałą wieżą kościoła, przy której jest tablica informująca o tragicznych losach mieszkających tu ludzi. Będąc w Małdze musimy wiedzieć ile mamy w zapasie sił i czasu. Wracając na pole biwakowe zawracamy i kierujemy się w stronę Szuci, celując na drewniany most na Omulwi. Dalej żwirowy szutr zmieni się w asfalt i doprowadzi nas przez Jedwabno z powrotem do Dłużka.
W Małdze, jeśli sił i czasu mamy w zapasie, kierujemy się na południe przez 7,5 km. W połowie drogi mijamy dawną miejscowość Chwalibogi, aż dojedziemy do poligonowej wierzy dowodzenia manewrami (30 km). Wieżę, zachowując rozwagę, możemy śmiało zwiedzić z bliska. Rozpościerające się przed nią pole kryje szereg dawnych poligonowych umocnień, które przecina przeszkoda wodna. Wracając analizujemy dobrze mapę, by na powrocie odbić w lewo do miejscowości Wały. Mijając wieś, po lewej stronie towarzyszy nam obronny wał z czasów przed krzyżackich. (wał zlokalizowany jest pomiędzy dwoma pasmami wzniesień znanymi jako Jastrzębie góry i Złote góry. Pamiętajmy o wielkiej bitwie pod Tannenbergiem stoczonej w tych lasach, a owe góry odgrywały ważny punkt obrony). Przecinając znaną nam drogę DW 545 w miejscowości Zimna Woda możemy zatrzymać się przy pomniku przypominającym nam o wielkiej bitwie (zaraz przed wsią od strony Nidzicy znajduje się jeden z cmentarzy pobitewnych) Jadąc w stronę Jedwabna skręcamy w lewo i wjeżdżamy na szlak Samsonówki (nazwa pochodzi od rosyjskiego generała dowodzącego w bitwie). Jadąc Samsonówką po lewej stronie mijamy Ośrodek Reprezentacyjny MON nad jez. Omulew (nie polecam próby zwiedzania). Dalej jadąc wzdłuż jeziora mijamy śluzę na rzece Omulew. Po lewej stronie, zaraz za świeżo wyciętym lasem, możemy zwiedzić bunkier z czasów II wojny światowej (w bunkrze stacjonował 15 os. oddział broniący przejścia między Strugą Czarną a jeziorem Omulew – czyt. więcej pozycja Olsztynecka). Docieramy do skrzyżowania dróg z drogą krajową nr 58. Przy skrzyżowaniu możemy zobaczyć pasma okopów oraz głęboki rów przeciwpancerny. Kierujemy się w prawo w stronę Dłużka. Po lewej stronie wita nas bunkier (bunkier bojowy z czasów II wojny światowej – linia umocnień Pozycja Olsztynecka, mimo częściowego wysadzenia nadal możemy go zwiedzać, kolejny znajdziemy skręcając w lewo przy drodze na Czarny Piec). Kawałek dalej , po lewej stronie, możemy zatrzymać się przy pomniku. To kolejny ślad po działaniach Żołnierzy Wyklętych (pomnik postawiony przez władze komunistyczne). Po drugiej stronie drogi możemy spacerkiem przejść przez dobrze zachowaną linię okopów z gęsto naszpikowanymi małymi bunkrami (Garnki Kocha). Przejeżdżając przez mostek na Czarnej Strudze możemy podziwiać kolejny majestatyczny dąb i jadąc dalej aleją dębową dojeżdżamy do Dłużka. W lewo, wzdłuż jeziora docieramy na kemping.

Na camping, na biwak

Na camping… na biwak…

Pole namiotowe Dłużek jest idealnym miejscem na udany wypoczynek dla tych, którzy kochają piękno i różnorodność krajobrazu Mazur.

Zobacz więcej

Na rower… na kajak…

Na terenie naszego obiektu posiadamy wypożyczalnię rowerów oraz sprzętu wodnego (łódki, kajaki, rowery wodne).

Zobacz więcej
Nie tylko grzyby

Na grzyby… Na ryby…

Jezioro Dłużek znane z krystalicznie czystej wody stwarza dogodne warunki – nie tylko do plażowego wypoczynku.

Zobacz więcej
Facebook FanPage

Camping Dłużek

Facebook FanPage